piątek, 20 czerwca 2014

Lista prezentów ślubnych + podróż poślubna

capturelov
Lista prezentów ślubnych kilka lat temu pojawiła się w Polsce i została uznana za rewelacyjne rozwiązanie. Wreszcie, po raz pierwszy, ktoś pomyślał o tym, że Para Młoda może wcale nie chcieć zdublowanych żelazek, ręczników, robotów kuchennych czy nietrafionych prezentów. Lista pozwalała narzeczonym na swobodę w wyborze prezentów, które chcą dostać. Brzmi świetnie? Tak jakby... Doczytajcie jednak do końca, bo im dalej, tym ciekawiej, a lista prezentów wcale nie musi być nudna, zła i nie dla każdego ;)

Lista prezentów ślubnych

Na początku muszę zaznaczyć, że listę prezentów warto robić tylko w sytuacji, gdy te prezenty chcemy dostać. Jeśli nie, nie bójmy się o tym gościom wprost powiedzieć i zasugerować, że zbieracie na podróż poślubną, mieszkanie czy wpłatę własną kredytu (to brzmi przekonywająco, starszych przekonacie ;) ). Jeśli lubicie dostawać prezenty, ale wystarczą Wam drobne upominki, to zawsze możecie poprosić o nie zamiast kwiatów.

Jeśli potrzebujecie jednak konkretnych sprzętów do wyposażenia domu i chcecie o nie prosić gości, również nie bójcie się o tym mówić. Nikogo do zakupu nie zmuszacie, jedynie sugerujecie i mówicie o swoich potrzebach. Ja osobiście bardzo lubię osoby, które otwarcie mówią czego chcą (tak ogólnie, w życiu). Im jest łatwiej, mnie jaśniej i wszyscy są szczęśliwi.

Zastanówcie się 10 razy zanim napiszecie pierwsze klika zdań na swojej liście. Nikt nie chce, aby goście poczuli się zmuszeni do konkretnego zakupu czy niezręcznie. Zaznaczcie, że to alternatywa i ułatwienie wyboru dla gości. Jeśli ktoś nie ma możliwości udania się do konkretnych sklepów czy zakupy przez internet, niech nie czuje się do tego zobowiązany. Jeśli komuś lista się nie podoba (lub rzecz, którą chciał kupić już znikła), nie musi z niej korzystać. Jeśli ma wyjątkowy i kreatywny pomysł, niech zapomni o liście.

Lista prezentów wymienia przedmioty, które Para Młoda chce dostać. Im bardziej jest szczegółowa, tym lepiej. Koniecznie musicie wybrać przedmioty z różnych przedziałów cenowych. Listy można zostawiać w wybranych sklepach, na stronie internetowej z linkami do konkretnych produktów lub w wersji papierowej z nazwami i adresami sklepów. Idealnie, gdy możecie oddelegować osobę do zajmowania się pytaniami i wątpliwościami gości.

Lista w której się zakochałam

Długo zastanawiałam się nad tym czy lista prezentów u mnie się sprawdzi. I nie, nie sprawdzi się. Nie dlatego, że boję się spytać, a dlatego, że nic mam pomysłów na to co mogłoby się na niej znaleźć. Cały sprzęt RTV i AGD odpada, bo wszystko mam. Z rzeczy uniwersalnych zostaną mi ręczniki i pościel, ale to tylko dwa punkty z długiej listy. Mogłabym wpisywać na listę mniej typowe prezenty, jak choćby voucher do spa, skok ze spadochronu czy weekend w Zakopanem. Tylko... po co? Pomimo tego, że to świetne rzeczy, dla mnie byłyby to takie "zapchaj dziury", aby tą listę czymś wypełnić.

Na wstępie zaznaczam, że to co teraz napiszę, to nie reklama, a jedynie moje uznanie dla pomysłu z którego sama, w wersji zmodyfikowanej, chętnie skorzystam. Dawno, dawno temu czytając o podróżach poślubnych natrafiłam na ideę podróży poślubnej z listą prezentów ślubnych Zankyou. To pomysł zgodnie z którym na liście prezentów umieszczasz podróż poślubną (może to być jedyna rzecz na liście). Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę koszt takiej wycieczki jest ogromny, więc każdy jej etap, a nawet element należy rozłożyć na czynniki pierwsze. Na liście prezentów możecie umieścić poszczególne dni, bilety lotnicze, noclegi w hotelach, wydarzenia, odwiedzane miejsca, a nawet takie drobiazgi jak obiad czy lody :) Każdy z tych elementów możecie dokładnie opisać, zaznaczyć na mapie, podać jego cenę i zamieścić zdjęcie. W przypadku droższych prezentów powinniście umożliwić gościom płacenie tylko za jego część, a wtedy na jedną rzecz będzie mogło złożyć się kilka osób. 
Poza możliwością uzbierania sporej sumy na wycieczkę macie również okazje do wcześniejszego zaplanowania wyjazdu i zorientowania się w jego kosztach. Czy to nie brzmi rewelacyjnie?

Co najbardziej urzekło mnie w tym pomyśle? Moja wymarzona podróż poślubna do Meksyku będzie bardzo droga. Zdaję sobie z tego sprawę, a jednak od lat powtarzałam, że albo w podróż poślubną, albo na 30 urodziny tam polecę. Nie ma osoby, która bym nie znała i nie słyszała o tym pomyśle. Więc z PM nie mamy wyjścia ;) Taka lista jest pomocna w realizacji tego marzenia i daje gościom możliwość dorzucenia się do najdoskonalszego z możliwych prezentu.

9 komentarzy:

 1. może troszkę, nie w temacie, gdyż o liście prezentów jeszcze nie myślałam, ale moim pomysłem na "coś zamiast kwiatów" (czyli też o prezentach) wymyśliłam, aby moi goście wybrali spośród listy (tak aby się nie powtórzyły) mini przewodniki po EU - takie pigułki o najciekawszych miastach w Europie. Jako, że motywem przewodnim wesela będzie podróż to myślę, że będzie to trafiony motyw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł! Sama chętnie miałabym kolekcje takich przewodników :)

   Usuń
  2. Ewentualnie mapy miast/stolic. Oboje lubimy zwiedzać wiec bylby to idealny prezent rowniez na podróż poślubną.

   Usuń
 2. My dostaliśmy w prezencie ślubnym podróż poślubną do Barcelony :) Najpiękniejszy prezent w naszym życiu i totalne zaskoczenie! A wszystko to dzięki kochanej starszej siostrze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko by mi było sprecyzować co bym chciała dostać, w domu mam wszystko milion garnków i pościeli, raczej wolałabym pieniądze bo będziemy się budować po ślubie, ale już wymyśliliśmy stosowny wierszyk:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł :) My akurat jesteśmy na troche innym etapie ze względu na remont mieszkania, ale gdbym nie musiała wkładać każdego grosza w materiały wykonczeniowe na pewno skorzystałabym z takiego pomysłu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. No i jak, udalo się z tym Meksykiem?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie. Nie zbieraliśmy na Meksyk w ten sposób, bo jednak nasi goście woleli mieć poczucie, że dają na coś sensownego (czyt. remont mieszkania). A na Meksyk dali nieświadomie :P

   Usuń
 6. też jestem ciekawa..

  OdpowiedzUsuń