sobota, 12 kwietnia 2014

Zmiana nazwiska i adresu po ślubie, czyli co nas czeka

weddingmagazine
O zmianie nazwiska i powodach dla których decydujemy się na nią lub nie pisałam tu. Jak wspominałam sama prawdopodobnie będę miała nazwisko dwuczłonowe, a więc zmienione. Czeka mnie więc nieprzyjemna (z mojego punktu widzenia) bieganina, wymienianie dokumentów, informowanie niektórych urzędów i wcześniejsze planowanie podroży poślubnej. A co dokładnie?

Podróż poślubna, czyli mój najważniejszy punkt :)
Razem z moim PM zastanawialiśmy się czy nie wziąć, tak dla świętego spokoju z biletami lotniczymi, kilka miesięcy wcześniej ślubu cywilnego. Miałabym wtedy możliwość wymiany dokumentów i kupienia biletów lotniczych już na nowe nazwisko. W przeciwnym razie wszystko trzeba będzie wyliczyć tak, abym mogła albo podróżować na starym paszporcie, albo zdążyła wymienić go na nowy i dopiero później zakupiła bilety. Niestety zmiana nazwiska na bilecie jest traktowana jak zmiana osoby i jest to dość kosztowne (a kupując wcześniej bilety będzie mi zależało na jak najtańszych lotach). Jeśli istnieje taka możliwość można wykupić bilety na swoje przyszłe nazwisko.
Warto pamiętać, że paszport traci ważność m.in. po zmianie nazwiska po 60 dniach od daty, w której zostały dokonane zmiany danych osobowych. Dodatkowe dwa miesiące (czyli łącznie 4) dostają na jego wymianę osoby przebywające za granicą. Z dowodem jest podobnie:  wniosek o nowy dokument trzeba złożyć do 14 dni od zameldowania się lub otrzymania aktu małżeństwa. Ale… sam dokument zostanie z urzędu unieważniony w ciągu 3 miesięcy od dnia, kiedy wystąpiły okoliczności wymagające wymiany dokumentu.
Znam osoby, które są po ślubie kilka lat i od lat podróżują na starym, nieważnym paszporcie. Da się. Warto jednak pamiętać, że trzeba wtedy wyjątkowo unikać wszelkich trudności i koniecznie wykupywać ubezpieczenia, rezerwacje noclegów w hotelach itp. na to samo nazwisko, które widnieje w paszporcie. Oczywiście tej metody nie polecam ;)

Wymiana dokumentów

Dowód osobisty.
Paszport.
Prawo jazdy.
Dowód rejestracyjny pojazdu.
Legitymacja studencka u studentów.
Dokumenty (identyfikatory, przepustki itp.) w pracy.

Fundusz emerytalny.
Karty zniżkowe, karty biblioteczne itp.

Bilety komunikacji miejskiej.

Kogo poinformować o nowych dokumentach i zmianie nazwiska?
Pracodawca.
Urząd skarbowy (coraz częściej te dane trwają do US z Urzędu Miasta).
Spółdzielnia mieszkaniowa.

Wydział Ksiąg Wieczystych (jeśli posiadamy nieruchomości).
Przychodnia lekarska.
Ubezpieczyciel.
OFE.
Bank.

Biblioteki.
Operatora telefonu komórkowego.
Wszystkich inny u których płacimy rachunki.
Wprowadzić zmiany we wszystkich umowach.
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej: ZUS, US.


Dajcie znać jeśli coś pominęłam :)

17 komentarzy:

 1. Dziękuję za ściąge. Ale ja za wymianebtych dokumentów zapłacę krocie ;) zapraszam do mnie na nowe posty

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości to do listy należy dodać Księgi Wieczyste oraz Ewidencję Gruntów i Budynków prowadzoną przez Starostwo w danym powiecie. Nie wiem jak Księgi wieczyste, ale w ewidencji to warto mieć aktualne dane.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. KUPA STRACONYCH PIENIĘDZY. ALE ZADOWOLENIE MĘŻA Z PRZYJĘCIA JEGO NAZWISKA TROSZECZKĘ TO REKOMPENSUJE :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak można kupić bilety lotnicze na nowe nazwisko? nie trzeba tam wbijać nr paszportu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lotnicze nie, ale autokarowe już tak.
   Dodatkowo przy lotach czarterowych z biur podróży też się da dogadać i część danych podać później ;)

   Usuń
 5. Jak dobrze że ja tylko dowód xD na resztę sie nie łapie nawet prawka nie mam xD

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze biblioteki... i adres e-mail, jeśli mamy taki formalny z nazwiskiem (ja mam, bo jak inaczej wysyłać CV?) :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. A jak z kartą do bankomatu? Trzeba też chyba wymienić, bo nazwisko na nim jest. O masakra ile biegania po urzędach, to ze dwa dni wolnego potrzeba...

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem, że nie na temat, ale jak zmieniasz adres zamieszkania to Broń Cię Panie Boże przed zamieszkaniem z teściową... Mówię to z własnego doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. hej.

  Z Urzędem Skarbowym to jest tak, że osoby prywatne nie muszą go jakoś oddzielnie informować o zmianie nazwiska, bo takie dane, które są w rejestrze PESEL (jak nazwisko właśnie) dla US "uaktualniają się same". Gorzej, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, wtedy mamy 7 dni na poinformanie o zmianie US i ZUS (tu z kolei jeśli jesteśmy wpisani do rejestru CEIDG, to wystarczy aktualizacja wpisu do CEIDG)

  Tak czy siak, zamieszanie po zmianie nazwiska faktycznie jest spore, a w dodatku:

  - wymiana prawa jazdy: 100,50 zł
  - wymiana paszportu: do 140 zł (w zależności od daty ważności)
  - wymiana dowodu rejestracyjnego: 54,50 zł

  na szczęście wymiana dowodu osobistego jest w tej chwili za darmo. aha - no i do tych wszystkich dokumentów trzeba mieć aktualne zdjęcie, więc dochodzi jeszcze wizyta (i koszty) u fotografa

  Oczywiście w skali wszystkich wydatków związanych ze ślubem, to wszystko są drobiazgi, ale to wszystko się sumuje. I tak się zbiera i zbiera...

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziewczyny, nie ma się co tak przejmować. Moja koleżanka 7 lat nie wymieniała dowodu po ślubie i nic się nie stało. Ja już 9 miesięcy po, jeszcze nic nie wymieniłam bo nie miałam czasu. Leciałam 4 razy samolotem, byłam na zeznaniach na policji, zakładałam konta bankowe oraz byłam 2krotnie do wyborów. Nigdzie, nikt mi nie robił problemów, najwyżej mówiłam "Jeszcze mam dokumenty na stare nazwisko." i tyle! Aha, może jest mi o tyle łatwiej, że mam podwójne. Moja koleżanka też ma podwójne, więc właściwie to "nowe" nazwisko to tylko "dodatek" do starego. Och, nie jesteśmy "nowymi osobami" po ślubie! :P ;) :D

  Także "dwunazwiskowe", nie musicie się tak spinać. Urzędnik też człowiek. A lecąc samolotem zabierałam ze sobą odpis aktu małżeństwa ale nigdzie mnie nikt o nic nie pytał (terytoria UE). Dodatkowo teraz odszedł już obowiązek meldunkowy, a Wasza najważniejsza dana indentyfikacyjna czyli numer PESEL nigdy się nie zmienia. W paszportach są zdjęcia biometryczne co jest ważniejsze niż to jakie macie aktualnie nazwisko, chyba tylko Polacy mają na tym punkcie taką fazę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratulacje, są kary pieniężne za niewymienianie dokumentów

   Usuń
 12. Czy NFZ tez trzeba informowac, czy aktualizuje się to 'automatycznie', info idzie za peselem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie to nie idzie w parze z systemem, trzeba zgłosić w ZUSie zmianę wszelkich danych, on przesyła do NFZ dalsze informacje o zmianie, w tym celu płatnik składek musi wyrejestrować osobę w ZUSie a potem zarejestrować ją pod nowym nazwiskiem ;( czyli pracodawca, albo jeśli jestes na działalności sama jako właściciel

   Usuń