niedziela, 13 kwietnia 2014

Jakie stoły wybrać na wesele?

Okrągłe czy prostokątne? A jeśli prostokątne, to jak ustawione? Oto jest pytanie, na które mam pół odpowiedzi ;)

Decyzję o tym, które stoły chcemy mieć na weselu najlepiej podjąć jeszcze przed szukaniem lokalu weselnego. Jeśli jesteśmy przekonani, że musi to być tylko ten jeden jedyny rodzaj stołów, to automatycznie część lokali z naszej listy zostanie skreślona. Warto przy wyborze mieć na uwadze naszą liczbę gości, relacje w rodzinie i to, że nasi goście powinni przy stołach czuć się wyśmienicie, bo tam odbywa się połowa zabawy.

modernwedding
U mnie będą prostokątne... 

Klasyka i tradycja... Brzmi dobrze? Tym co początkowo drażniło mnie w prostokątnych stołach był fakt, że tak wyglądają wszystkie wesela. Niezmiennie od lat. To chyba w mojej ocenie jedyna wada stołów prostokątnych, a zalety mogę wyliczać godzinami ;) Dają ogromne możliwości ciekawej dekoracji, bezproblemowego (wg mnie) usadzenia gości - decydujemy tu tylko o tym kto siedzi najbliżej nas, doskonale wpisują się w rustykalny klimat wesela (a u mnie nie może być sztywno). Podobno sprzyjają integracji i sprawdzają się przy dużej ilości osób.

Ustawienie... 

Tego jeszcze nie wiem. Można zdecydować się na długie rzędy (III), podkowę (U), literę T lub pojedyncze ustawienie małych, prostokątnych stołów. Prawdopodobnie u mnie będą to dwa lub trzy długie rzędy.
Jeśli nie macie swojej wizji ustawienia stołów, to warto w tej kwestii posłuchać menadżera lokalu i wypytać o wady i zalety ustawień (w tym konkretnym lokalu), które może nam zaproponować.


Phil Hawksworth, flickr
Okrągłe też są fajne ;) 

Są takie... amerykańskie. Glamour. Eleganckie. To pierwsze trzy słowa, które kojarzą mi się z okrągłymi stołami i jestem przekonana, że żadne inne w tych kategoriach nie będą się z nimi równały. Najlepiej sprawdzą się przy dużej sali lub niedużej liczbie gości, gdyż przy jednym stole zazwyczaj siedzi od 8 do 12 osób. Tak, mało, a więc i usadzenie gości może okazać się przy takim układzie trudniejsze (przynajmniej w mojej rodzinie). Goście mają zapewniony bardzo dobry kontakt wzrokowy, możliwości pełniejszej integracji ze wszystkimi obecnymi przy stole osobami. Zapewniają komfort i wygodę. Mniej widoczne będą puste miejsca, które zostaną po osobach, które na weselu mogą się nie pojawić. Jeśli stoły nie są zbyt duże, to przekąski najczęściej znajdują się na szwedzkim stole, nie są w zasięgu ręki.

Jak odpowiedzielibyście na pytanie: Jak wybrać stoły na wesele? Wg mnie wszystkie wady mogą stać się zaletami i odwrotnie. Trzeba jedynie nad tym co niedoskonałe bardziej popracować i zadbać o to, aby wada wadą się nie wydawała (lub była minimalna). Bo jedynymi rzeczami do których stoły koniecznie muszą pasować jest kształt sali i klimat wesela :)

8 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze napisane, czym się kierować, wiadomo że wyglądem sali i wielkością, oraz ilością gości, ja u siebie będę mieć prostokątne, co do ich ustawienia to dostaje białej gorączki jak o tym pomyśle. Menadżera nie mam, ale Pani wynajmująca salę, wie jak dobrze ustawić by było dużo miejsca, pokieruję się jej zdaniem oraz późniejszą wizją, jak je już ustawimy, może w dzień strojenia sali, wynajdziemy inne rozwiązanie, wtedy też będę wiedzieć ile mniej więcej będzie ludzi;)

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas będą prostokątne właśnie ze względu na dużą liczbę gości (przynajmniej planowo) i łatwość w usadzeniu. Okrągłe też bardzo mi sie podobają (może nawet bardziej), jednak argumenty gdzie usadzę trzynastą osobę z rodzny od wujka T. jeśli prz stole będzie tylko 12 miejsc, ostatecznie mnie przekonały do prostokątnych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas będą prostokątne - też początkowo zniechęcało mnie to, że są takie typowe i powszechne. Ale urzekła nas sala nie oferująca okrągłych stołów, więc wybór poniekąd dokonał się sam ;) Za to nie ustawimy ich typowo - w literę U, będzie nasz stół i na przeciwko niego kilka krótszych (w ilości zaleznej od tego, ile osób finalnie na naszą imprezkę przybędzie).

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas również będą stoły prostokątne. Okrągłe nie zmieściłyby się na sali dla naszej liczby gości. Poza tym potwierdzam, że prostokątne sprzyjają integracji gości. Byłam w tym roku na weselu, gdzie stoły były okrągłe i każdy stół się bawił we własnym gronie, poza tym Młodzi i Świadkowie byli bardzo wyalienowani, trochę kiepsko, choć wizualnie bardzo elegancko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie było to bardzo ważne i uieszyłam się kiedy się okazało, że na mojej typowanej sali można własnie tak ustawić stoły. A mianowicie.. okrągłe lub prostokatne ale ustawione tak, żeby przy jednym siedziało maksymalnie 10 osób. Słyszałam , że to tworzy tzw "grupki" na weselu ale prawda jest taka, że nie ważne jak ustawimy stoły to "grupki" będą tworzyć się zawsze. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas na sali będą stoły okrągłe. Sama właścicielka restauracji mówiła że okrągłe stoliki zdecydowanie lepiej będą wyglądały. Po środku sali jest parkiet wiec rozstawione wokół niego stoły dają lepszy widok na osoby tańczące i przede wszystkim pierwszy taniec młodej pary. Stoły są tak duże ze można posadzić przy nich 12 osób a i tak jest jeszcze swobodnie i mnóstwo miejsca na jedzenie oraz dekoracje. A dodatkowo stół prezydialny dla państwa młodych i rodziców jest dobrze wyeksponowany. Szczególnie to rozwiazanie było nam polecane ze względu na niewielką ilość gości. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. U nas przy niewielkiej liczbie gości okrągłe stoły by się nie sprawdziły. Lepiej jak wszyscy goście są blisko siebie.

  OdpowiedzUsuń