piątek, 18 marca 2016

Czy ślub w piątek to dobry pomysł?

Apryl Ann Photography  via greenweddingshoes
Piątkowe śluby stają się coraz popularniejsze i w mojej opinii są bardzo dobrym pomysłem, a w niektórych sytuacjach: wręcz idealnym. Niestety, nie zawsze tak jest, bo ślub w piątek do inne, czasem dodatkowe, trudności.
Nie chcę Was tym wpisem zniechęcić do takiego pomysłu, a raczej wspomnę o tym co warto wziąć pod uwagę organizując taki ślub i wesele.

Piątek jest świetnym dniem na zawarcie związku małżeńskiego!
1. Bo dlaczego nie? Każdy dzień jest dobry, wszystko jest kwestia odpowiedniego podejścia  :)
2. Po ślubie jeden dzień więcej wolnego…  dla Was :)
3. Sobota będzie dniem w którym możecie zorganizować poprawiny (najczęściej poza salą weselną na której będzie odbywać się kolejne wesele), a gościom zostanie jeszcze niedziela na spokojny powrót do domu.
4. Będzie Wam łatwiej o dostępność niektórych usług i potencjalne zniżki (piątek ≠ rabat). Z pewnością nie spotkacie kolejek u fryzjerki czy makijażystki, a część sal, zespołów, fotografów itp. będzie dysponowała wolnym terminem.
5. Piątkowe wesele jest możliwe także w przypadku ślubów kościelnych, a uzyskanie dyspensy (proboszcza parafii, na terenie której odbywa się zabawa) nie stanowi już większego problemu (większego = czasem ten "problem" jest).

O tym czy piątkowy termin będzie problematyczny zdecyduje czas rozpoczęcia przygotowań i podejście Pary Młodej. Wiele par decyduje się na piątek, gdy wszystkie soboty, które biorą pod uwagę w danym roku są już zajęte. Takie rozwiązanie w dużej mierze generuje kilka z minusów o których będziecie mogli przeczytać poniżej.

Ale...
1. Wszyscy usługodawcy zazwyczaj (bo piątki są coraz popularniejsze) pracują w soboty, więc piątki będą mieli wolne, prawda? Niestety nie jest to tak proste. Jeśli nie rezerwujecie usług z dużym wyprzedzeniem, to prawdopodobne jest, że najpopularniejsi usługodawcy będą mieli już zajętą sobotę dzień po Waszym ślubie. Jeśli nawet nie będą pracować na drugim końcu Polski, to mogą nie być chętni na pracę dwie noce z rzędu.
2. Goście, którzy jeśli będą chcieli marudzić, to będą marudzić, ale Wy dacie im do tego kolejny powód.
Często wesele w piątek oznacza dla większości konieczność wzięcia wolnego dnia albo utrudnionym przez korki dojazdem. Piątek w trakcie długiego weekendu? Tu nawet ja bym marudziła (przy dalszej rodzinie), bo ja wszystkie długie weekendy mam z góry zaplanowane ;)

Przy piątkowym weselu warto gości o imprezie poinformować dużo wcześniej (wysyłając save the date), podkreślając, że to piątek (goście będą spodziewali się soboty i do ostatniego momentu mogą szykować się na sobotę) i gościom weselnym zostanie udzielona dyspensa (to ważne przy mocno religijnych rodzinach).
3. Koniecznie upewnijcie się jak wyglądają godziny pracy usługodawców. Są sale, które wesela piątkowe kończą wcześniej, aby mieć czas na przygotowanie miejsca na kolejne wesele. I podobnie mogą pracować pozostali usługodawcy.

Organizowaliście lub organizujecie piątkowy ślub? O czy warto wiedzieć zabierając się za realizacje takiego pomysłu?

10 komentarzy:

 1. Dyspensa na slub w piatek obejmuje zakaz spozywania pokarmow miesnych, natomiast NIE obejmuje zakazu urzadzania hucznych zabaw. Jesli ktos bierze slub koscielny bez wesela, a jedynie z obiadem, to swietnie, ale jesli zamierza wyprawic klasyczne wesele z glosna muzyka i tancami, to troche trudno sie dziwic gosciom, ktorzy wytykaja hipokryzje i niezbyt fajne zachowanie pary. Po co robic szopke ze slubu w kosciele? Nie lepiej wziac cywilny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale przecież już w 2013 został zniesiony zakaz urządzania zabaw w piątki(który swoją drogą obowiązywał jedynie w latach 2002-2013)

   http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x68208/powstrzymywanie-sie-od-zabaw-tylko-w-wielkim-poscie/

   Usuń
  2. "Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę."

   Usuń
 2. Ja w zeszłym roku miałam ślub właśnie w piątek, bo akurat był to ostatni wolny termin, który nam pasował. Początkowo obawialiśmy się czy uda się wszystko sprawnie zorganizować, począwszy od obsługi, dostawców, kończąc na niektórych gościach, którzy musieli wziąć dzień wolny w pracy, bo nie byli 'miejscowi'. Okazało się, że niepotrzebnie się zamartwialiśmy. Zarówno w kościele nie było żadnego problemu ze ślubem w piątek i zabawą. Ksiądz udzielił dyspensy na zabawę, co więcej, przyznał, że ostatnio udzielał ślubu w środę! :D Jak sam stwierdził, każdy dzień jest dla niego odpowiedni, jeśli małżeństwo jest zawierane z miłości i przemyślane ;) Goście zjechali się tłumnie, oczywiście byli dużo wcześniej uprzedzeni o dacie, więc nikt nie był zaskoczony:) Usługodawcy też nie robili problemów - tak naprawdę śluby piątkowe stają się powoli tak samo powszechne jak te sobotnie i przynajmniej w większych miastach nie jest zaskoczeniem organizowanie takiej uroczystości właśnie w piątek:) Niestety co za tym idzie co raz rzadziej można uzyskać fajne zniżki, bo piątkowych terminów jest zajętych tak samo wiele, jak sobotnich ;)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A na Śląsku (i nie tylko!) śluby odbywają się i w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Niemczech śluby odbywają się i w środku tygodnia i ludzie żyją :) Jak ktoś ma marudzić to zawsze znajdzie pretekst. Rodzina mojego chłopaka będzie musiała jechać 800 km na ślub więc to obojętne i tam muszą wziąć urlop i tak a jeden dzień do przodu czy do tyły nie robi różnicy (ślub w sobotę to powrót w poniedziałek, ślub w piątek powrót w niedziele ).
  Oczywiście jeśli chodzi o ślub kościelny (chrześcijański ) i związane z tym zwyczaje oraz wierzenia to może być lekki problem z tym piątkiem (w prawosławiu może być również problem ze środą np) . Ale dla ludzi nie związanych z religią dzień jak każdy inny :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Slub w piątek to porażka!!! Kazdy dzien jest na to dobry ale nie piątek!!!! Ludzie uszanujmy wiarę i tradycje!!! Do konca zbarbarzynieje ten świat! Jak tak można nie ma innych dni tylko piątek???? To tak jak bawic sie wiedząc ze ktoś umarł i tańczyć z tego powodu w ten dzien!!!! Nie róbmy cyrku slub jest albo powinien byc wydarzeniem niezwykłym a nie jakaś parodia isc do kościoła a potem tańczyć w piątek!!!!! KTO w piatek skacze to w Niedziele PŁACZE !!!!

  OdpowiedzUsuń