piątek, 16 października 2015

NPM odpowiada na pytania :)

Photography By Charise via Wedding Chicks
W przeglądaniu statystyk na bloggerze najbardziej interesujące są...  słowa kluczowe przez które ludzie trafiają na mojego bloga. Można się przy ich czytaniu dobrze bawić (aż do bólu brzucha), można się przerazić tym czego ludzie w internecie szukają i z czym Panny Młode im się kojarzą, a czasem zauważyć, że ktoś nie znalazł na blogu odpowiedzi, której szukał. I to tak głupio, nie sądzicie? Postanowiłam więc wszystkie (krótkie) pytania jakie tam znajdę spisywać i raz na jakiś czas, po uzbieraniu 40, odpowiadać na nie w takich wpisach :)

1. [STRÓJ NA WESELE] W co się obrać na wesele - mam 60 lat.
Nie jestem stylistką, ale się wypowiem ;) Jeśli ma być elegancko i z klasą, to za podstawę uważam proste kroje, bez nadmiaru zdobień i proste kolory. Mogą być mocniejsze (ale dopasowane do typu urody), ważne, aby unikać wzorów, które mogą postarzać. Ubrania powinny być dopasowane, ale nie mogą opinać ciała i podkreślać jego niedoskonałości.
W kwestii dodatków sugeruję modnym minimalizm, bez wyciągania z szuflad całego zgromadzonego latami złota.  Ważne będzie także odpowiednio podtrzymujący biust stanik i dopełniające całości: lekki makijaż, naturalnie uczesane włosy, lekkie perfumy.
O tym jak się nie ubierać, a dotyczy to osób w każdym wieku, pisałam tu.
Za jakiś czas powstanie wpis o kobiecych strojach na wesele dla pań w każdym/różnym wieku.


2. [STRÓJ NA WESELE] Jaką długość sukienki do kościoła powinny mieć matki Pary Młodej? 
Najbezpieczniejsze długości sukienek to te do kolan, albo do dwóch centymetrów przed lub za kolanem.
Młodsze panie, mające zgrabne nogi, mogą sobie pozwolić na skrócenie sukienki, ale w tym przypadku (przekraczając te 2 cm nad kolanem) trzeba bardzo uważać z długością i nie skracać jej drastycznie. Osoby chcące ukryć kolana powinny wybierać sukienki ciut za kolano. Wysokie panie mogą wybrać sukienki midi lub maxi.

3. [STRÓJ NA WESELE] Jak się ubrać na wesele z małym dzieckiem?
Jak małym dzieckiem i dlaczego strój ma być uzależniony od niego?
Jeśli idziesz na wesele z dzieckiem, kóre karmisz piersią, zadbaj o to, aby mieć do niej łatwy dostęp. Może to być sukienka z suwakami u góry, a może być też i rozpinana koszula połączone ze spódnicą.
Jeśli zabierasz ze sobą kilkulatka, za którym musisz biegać i boisz się o to, że Cię ubrudzi, to rozwiązania są dwa: wygodny strój, niekrępujący ruchów i ubranie z materiału, z którego łatwo sprać plamy lub strój na zmianę :)
 
4. [POPRAWINY] Jak poinformować o tym, że nie ma poprawin.
Nie informować? Jeśli nie mówisz o poprawinach, to oczywistym jest, że ich nie ma. Gdy ktoś zapyta, odpowiadaj zgodnie z prawdą.

5. [ZAPROSZENIE] Bliska rodzina nie zaprosiła mnie na wesele.
Obecnie ludzie organizują przeróżne wesela. Od totalnie nietypowych, przez malutkie, po śluby jedynie we dwoje. Motywacje takich decyzji są różne: jedni nie lubią dużych imprez (i maja do tego prawo), drugich na nie nie stać lub maja inne priorytety, które wymagają nakładów finansowych (mieszkanie? wyjazd poślubny?). To, że ktoś nie został zaproszony, nie oznacza, że jest dla rodziny nieważny. Zapewne to ślub był niestandardowy i oparty na specyficznych zasadach :)

6. [KWIATY] Czy kwiaty dla Panny Młodej od gości są obowiązkowe?
Nie, ale... niektórzy mistrzowie savoir-vivre'u powiedzą Ci, że tak. Bo to szacunek dla tradycji, obyczaju itd.
Jeśli Para Młoda prosi o coś zamiast kwiatów, to im to daj bez najmniejszych wątpliwości. Jeśli nie proszą, to zrób tak jak uważasz za słuszne. 

7. [SALA WESELNA] Czy Para Młoda płaci za miejsce na weselu?
Zazwyczaj tak. Zapytaj jednak o to w swojej sali. 

8. [PARA MŁODA] O czym rozmawiać z Panią Młodą?
Hm, jeśli pytasz, to zapewne jej nie znasz. Coś o niej wiesz lub chcesz się dowiedzieć? Co studiuje, gdzie pracuje, co lubi? Możesz zadawać pytania nie tylko Pani Młodej, ale i Parze np. gdzie planują zamieszkać po slubie? Unikaj pytań kontrowersyjnych, np. o dzieci, jeśli para ich jeszcze nie ma.
Zawsze sprawdzi się pochwalenie jakiegoś aspektu wesela, który ci się spodobał :)

9. [ZAPROSZENIE] Jak elegancko odmówić przyjścia na wesele?
Dlaczego odmawiasz? Jeśli masz solidne powody, to je przedstaw Jeśli nie, nie zmyślaj - to da się wyczuć. Koniecznie zadzwoń lub napisz emaila, powiedz, że nie przyjdziesz i jeśli możesz, to to uzasadnij. Życz Parze Młodej dobrej zabawy i szczęśliwego życia. Tyle wystarczy na chwilę obecną, a w dniu ślubu możesz przyjść na ceremonię do kościoła/urzędu lub w inny sposób złożyć im życzenia - to miły gest :)

10. [BIERZMOWANIE] Czy do ślubu trzeba mieć bierzmowanie?
Powinno się je mieć. Są jednak sytuacje w których nie jest możliwe jego przyjęcie i wtedy księża zgadzają się na udzielenie ślubu bez bierzmowania, ale np. oczekują, że po ślubie się do niego przystąpi. Jakie sytuację mam na myśli? Jeśli para mieszka razem, to żadne z nich nie może przystąpić do bierzmowania (bo nie pójdzie do spowiedzi i nie dostanie rozgrzeszenia nie obiecując poprawy i nie żałując za grzech). Są księża, którzy to zrozumieją i „odpuszczą”, bo ślub bez bierzmowania jest możliwy. Ale są i tacy ,którzy karzą przestać mieszkać razem i przyjąć sakrament. Najlepiej porozmawiać o tym z księdzem w którego parafii bierzecie ślub.

11. [STRÓJ NA WESELE] Czy wypada iść w tiulowej sukni na wesele?
Wypada, ale... Warto upewnić się czy Twoja suknia tiulowa nie przyćmi sukni Panny Młodej. Warto wiedzieć czy Panna Młoda będzie miała skromną, którą sukienkę, czy może tradycyjną, ogromną princessę i jaki będzie jej kolor. Najbezpieczniej wybierać krótkie tiulowe spódnice w kolorze (nie białe i niezbyt jasne pastele). 

12. [SUKNIA ŚLUBNA] Ile trzeba poświecić na wizytę w salonie sukien ślubnych?
Zazwyczaj wizyta w salonie z sukniami ślubnymi trwa około godziny, w niektórych, jeśli nie ma innych klientek, można zostać dwie. Do jednego salonu można przyjść na wizytę kilkakrotnie. Zawsze przed wizytą warto przejrzeć suknie dostępne w salonie i mieć ogólna wiedzę na temat tego, które modele chce się przymierzyć.

13. [PO ŚLUBIE] Jak będzie wyglądać życie po ślubie?
To w dużej mierze zależny od Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że tak jak do tej pory, to tak będzie. Jeśli zaczniesz budować dom i zajdziesz w ciążę, to zmiany będą duże.
Najbardziej dostrzegalne zmiany dotyczą spostrzegania: Ciebie jak żony przez innych ludzi (możesz poczuć się traktowana jak bardziej dorosła osoba) i przez Ciebie (jeśli narzucisz sobie jakieś zachowania, postawy, bo "żona tak powinna").
O tym, gdzieś pewnie w maju 2016, będzie jeszcze długi wpis :)

14. [OCZEPINY] Czy uczestnictwo w oczepinach jest konieczne?
Nie. I tyle w temacie ;)

15. [DYLEMATY] Brać ślub czy nie?
Jeśli nie wiesz, to zrób sobie listę z plusami i minusami. Jeśli masz wątpliwości, to... raczej nie. Wątpliwości nie można olać, trzeba się im przyjrzeć (to może być ta lista), zastanowić się czego dotyczą: partnera czy czegoś innego. Ich występowanie może świadczyć o niegotowości do ślubu i masz prawo do bycia niegotową.

16. [RODZINA] Czy rodzeństwo jest obecne przy omawianiu wesela?
To zależny od Was, od tego z kim chcecie rozmawiać i czego oczekujecie od tych osób. Jeśli ktoś ma Wam pomagać finansowo czy poprzez angażowanie się w przygotowania, to warto takie osoby zaprosić wcześniej do rozmowy (nie musi byto jedna oficjalna rozmowa ze wszystkimi). 

17. [POWITANIE PRZED SALĄ] Ciekawe odpowiedzi na chleb i sol.
Teraz napiszę coś czego tu nie powinno być i czego będę się wstydzić ;) Odpowiedzi o których słyszałam to: "Wybieram chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego.", "Wybieram Pana Młodego, a chleba i soli się dorobimy powoli.",  "Chcę soli i chleba świeżego, bo Pana Młodego mogę zawsze mieć drugiego.", "Wybieram chleb, sól, Pana Młodego i teścia do tego, żeby dokładał do niego.", " Chleb i sól, bo Pan Młody jest już mój", "Pana Młodego i klejnoty, a chleba i soli dorobimy się powoli.", "Wybieram sól i Pana Młodego, bo nie jem pieczywa glutenowego.".
Ja u siebie powiedziałam... "Wszystko", bo nie lubię rymowanek :)

18. [ZAPROSZENIA] Kto kupuje zaproszenia na ślub?
To Wasza decyzja, nie ma tu żadnej obowiązującej tradycji. Za zaproszenia mogą zapłacić rodzice (jeśli finansują wesele), możecie zapłacić za nie razem, a może i to z Was, któremu bardziej zależy na ładnych zaproszeniach (u nas zależało mnie :D) :)

19. [SUKNIA ŚLUBNA] Czy można wejść do salonu sukien ślubnych bez zapowiedzi i przymierzyć suknie?
Można, są salony w których da się tak zrobić. Jednak większość salonów, w tym te najpopularniejsze, prowadzą zapisy i bez umówienia się są minimalne szanse na to, aby udało się mierzyć suknie bez zapowiedzi. Będzie o to trudno zwłaszcza popołudniami i w soboty.

20. [GOŚCIE] Czemu ludzie odmawiają przyjścia na wesele?
Każdy ma zapewne swoje prywatne powody. Niektórzy mają inne plany, nie mają pieniędzy na prezent (lub im ich szkoda, a uważają, że bez prezentu nie wypada przyjść), nie czują się wystarczająco zdrowi i sprawni (a bez alkoholu i tańców to dla nich nuda, nie wesele), nie lubią wesel, nie czują się wystarczająco bliską rodziną/znajomym.

21. [KSIĘGA GOŚCI] Co wpisać Młodej Parze w księdze gości?
Co tylko podyktuje Ci serce i sympatia do Pary Młodej. Mogą to być życzenia, Wasze wspomnienie z obecnego wesela (lub wspólnej przeszłości), ładny cytat z ważną w tym dniu myślą, rady i sugestie na przyszłość i szczęśliwe małżeństwo :) Jeśli masz dziecko, to zawsze możesz je namówić do narysowania czegoś fajnego :)

22. [OŚWIADCZYNY] Gdy mężczyzna chce się oświadczyć, a jednak rezygnuje?
Coś musiało go do rezygnacji z oświadczyn skłonić. Mogą to być myśli dotyczące Waszego związku, ale nie muszą. Może zwyczajnie nie jest w stanie, w tym momencie, zrealizować swojego planu na oświadczyny, bo brakuj mu czasu czy gotówki na zaplanowanie tego momentu, a jest ambitny i marzy o czymś wyjątkowym. Albo ma inny, niezwiązany z Tobą, powód.
Masz pewność, że chciał się oświadczyć, a zrezygnował? Możesz z nim o tym porozmawiać (o przyszłości, o planach), nawet niekoniecznie nawiązując do tego, że wiesz.

23. [BŁOGOSŁAWIEŃSTWO + PODZIĘKOWANIA] Jak połączyć błogosławieństwo i podziękowania?
Najlepsze jest to co naturalne. Tuż po błogosławieństwie w domu możecie powiedzieć, że teraz chcielibyście rodzicom podziękować. Jeśli rodzice liczyli na podziękowania na sali ,to warto wyjaśnić dlaczego robicie to tu i teraz.
Błogosławieństwo i podziękowania możecie także zrealizować w kościele. Z błogosławieństwem przed ślubem i podziękowaniem w trakcie mszy.

24. [SUKNIA ŚLUBNA] Czy Panna Młoda sama sobie powinna kupić sukienkę?
Powinna to niewłaściwe słowo. Jeśli ją stać i może, to najwygodniej będzie jej samodzielnie kupić suknię i nie musieć liczyć się z gustem osób, które za nią zapłacą.

25. [BIERZMOWANIE] Czy ślub bez bierzmowania jest ważny?
Tak, ale ksiądz musi na taki ślub wyrazić zgodę. Patrz punt 10.

26. [FOTOGRAF] Czy fotograf jest gościem weselnym?
Nie, fotograf jest w pracy. Potrzebuje jednak kawałka miejsca dla siebie, napojów i posiłków na te kilkanaście godzin pracy. Obsługa wesela woli siedzi przy osobnym stoliku (i tak woli). Czasem bywa jednak tak, że fotograf siedzi z gośćmi (to zazwyczaj na małych przyjęciach, gdzie jest jeden stół).

27. [PARTNER] Co zrobić, gdy partner nie chce ślubu?
Chce się zaręczyć, ale dziewczyna nie.
Porozmawiać, poznać jego stanowisko i przedstawić mu swoje. Postarać się zrozumieć dlaczego nie chce, jak wyobraża sobie swoją/Waszą przyszłość, nie chce ślubu teraz czy nigdy. I zastanowić się jak i czy siebie w tym widzisz.

28. [STRÓJ NA WESELE] Chce być najpiękniejszym gościem na weselu.
Chcesz, to prawdopodobnie będziesz. Jeśli jednak lubisz Pannę Młodą, to pamiętaj, że to ona w tym dniu powinna być gwiazdą i błyszczeć. Ty możesz być numerem 2. Pasuje Ci? ;)

29. [PAN MŁODY] Czy Pan Młody powinien mieć zegarek?
Nie musi, ale może mieć. Warto jednak zadbać o zakup odpowiedniego zegarka, który będzie pasował do stroju Pana Młodego. Najlepiej sprawdzi się tu elegancki, cienki (aby zmieścić się pod mankiet koszuli) zegarek, z okrągłą kopertą, minimalistyczną tarczą i cyferblatem, na skórzanym pasku.

30. [ŚWIADKOWIE] Czy trzeba mieć zaświadczenie o spowiedzi jeżeli jest się świadkiem na ślubie?
Nie. Są jednak księżna, którzy mogą mieć swoje prywatne zasady i wymagać stosowania się do nich. Najlepiej potwierdzić to w parafii w której odbędzie się ślub.

31. [SUKNIA ŚLUBNA] Jak rozmawiać w salonach sukien ślubnych?
Normalnie. Naturalnie. Jak w każdym innym sklepie. 

32. [TANIEC]  Kto tańczy z Panną Młodą?
Każdy kto ma na to ochotę, nawet kobiety ;)

33. [BŁOGOSŁAWIEŃSTWO] Pieniądze na błogosławieństwie.
W niektórych rejonach Polski istnieje zwyczaj wkładania do butów Pary Młodych pieniędzy. Robią to najczęściej rodzice (choć inna bliska rodzina też może to zrobić), chwilę po błogosławieństwie. Ma to zapewnić Parze Młodej dobrobyt.

34. [PO ŚLUBIE] Czy dbacie o siebie po ślubie?
O samą siebie - koniecznie. O siebie nawzajem - obowiązkowo.

35. [SUKNIA ŚLUBNA] Koszt wizyty w salonie sukien ślubnych.
W zdecydowanej większości salonów ślubnych wizyty są bezpłatne.

36. [OBRĄCZKI] Obrączki po miesiącu noszenia.
Wyglądają bardzo dobrze. Choć z czasem mogą pojawiać się na nich zarysowania. Są one trochę jak zmarszczki, piękne, bo pokazują upływ wspólnie spędzonego czasu i wspólnych doświadczeń.

37. [SUKNIA ŚLUBNA] Czy mam prawo zrezygnować z wcześniej zamówionej poprawki sukni ślubnej?
Tak. Zrób to jednak jak najszybciej.

38. [ŚLUBY] Ślub cywilny, a potem kościelny.
Wiele par organizuje dwa ślubu: najpierw cywilny, potem kościelny.Powody takich decyzji są rożne: posiadanie dziecka, chęć wzięcia kredytu (choć bez ślubu też można), brak funduszy na wesele, która odkłada się na później.
Bywają też pary, które organizują dwa śluby w jednym dniu. Najczęściej są to osoby, którym zależy na ślubie cywilnym w plenerze, a później kościelnym - już w świątyni.
Tak czy inaczej... to fajna opcja :)

39. [WELON] Z welonem czy bez?
A jak wolisz? Czy welon ma dla Ciebie jakieś znaczenie? Czy pasuje do Twojej sukni i fryzury ślubnej? Coraz więcej osób rezygnuje z welonu, więc jeśli nie chcesz - zrezygnuj.

40. [WYMIANA DOKUMENTÓW] Czy przy zmianie nazwiska dostane nowa kartę do bankomatu?
Tak. 

Starałam się na wszystkie pytani odpowiedzieć najlepiej jak potrafię, ale... jeśli znacie lepsze odpowiedzi, to czekam na sugestie w komentarzach :)

4 komentarze:

 1. Fajny wpis, niektóre pytania bawią (pyt 17 to mój hit, nie słyszałam nigdy tych rymowanek!), niektóre przerażają (pyt 34) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w ogole nie wiedzialam, ze przy powitaniu jest zadawane jakies pytanie i ze trzeba odpowiedziec! :D Rymowanka bezglutenowa najlepsza! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy mogę zrezygnować z zamówionej sukni ślubnej po 3 dniach? Wypłaciłam 1000 zł zaliczki. Nie podpisałam żadnej umowy, tylko mam kwietek że wypłaciłam zaliczkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł! Mimo tego, że każdy robi po swojemu, gdy przyjdzie co do czego, miło przeczytać zdanie kogoś innego, szczególnie przedstawione w tak zabawny, mądry sposób :) a rymowanka bezglutenowa mnie powaliła :D

  OdpowiedzUsuń