wtorek, 4 kwietnia 2017

Jakie są obowiązki świadków?

bridalguide
Obowiązki świadków są różne i ciężko jednoznacznie o nich pisać, bo w dużej mierze zależą od oczekiwań Pary Młodej. Czasem to tylko podpisaniu dokumentów i obecność obok, innym razem… bycie zawsze, wszędzie, na każde zawołanie. Jeśli będziesz świadkiem, najlepiej zrobisz, gdy zapytasz o to czego ona/on od Ciebie oczekuje :)

Jakie, wg zwyczajów, mogą być obowiązki świadków?

Pomagają przed ślubem
Mogą pomagać we wszystkim, w niemal każdym wyborze i działaniu, mogą być motorami wyszukującymi usługi, doradcami, szoferami, psychologami, współautorami koncepcji stylu wesela i stylizacji Pary Młodej (i swojej). A to dopiero początek ;)
- Pomagają w wyborze sukni ślubnej i garnituru, a także strojów na poprawiny. Pomagają dobrać dodatki. We współpracy z Parą Młodą wybierają także swoje stroje.
- Pomagają w stworzeniu i aktualizują listę prezentów.
- Organizują wieczór panieński i kawalerski.
- Pomagają przy projektach DIY (od sadzenia kwiatów, przez robienie zaproszeń, winietek, po dekoracje sali weselnej).
- Przygotowują torebkę ze wszystkimi gadżetami, które mogą się w dniu ślubu przydać (igły, nici, woda ze słomką, jakaś przekąska na nagły głód itd., więcej informacji o tym znajdziecie tu).
- Pomagają w zdobyciu czegoś pożyczonego/niebieskiego/nowego. W niektórych rejonach Polski to świadkowa kupuje Pannie Młodej podwiązkę.
Czy świadkowie na ślubie konkordatowym muszą iść do spowiedzi, przynieść zaświadczenia o chrzcie/bierzmowaniu, być osobami wierzącymi? Nie, nie muszą być osobami wierzącymi i spełniać ww kryteriów. Jedyne co muszą, to mieć skończone 18 lat. Być może traficie na sytuacje w których księża tego wymagają, ale nie ma to żadnego uzasadnienia (to trochę widzimisię księdza). Podobnie znaczenia nie ma płeć świadków (mogą to być i dwie kobiety i dwaj mężczyźni).

Pomagają na w dniu ślubu i wesela
- Są wsparciem emocjonalnym w dniu ślubu.
- Pomagają Parze Młodej się ubrać (tak, Panu Młodemu też da się pomóc ;) np. pożyczyć zgubiony element garderoby ;)), a potem przebrać (np. odpiąć tren, welon, zmienić suknie).
- Odbierają potrzebne rzeczy z miasta (np. bukiet, butonierki, dekoracja auta) – najczęściej to zadanie świadka płci męskiej. W razie potrzeby dowożą brakujące rzeczy na salę.

- Informują gości o miejscach w kościele, spytaniu po wyjściu, ewentualnym zdjęciu czy miejscu składania życzeń.
- Dbają o dobry wygląd Pary Młodej przed ołtarzem/stolikiem urzędnika (to nie tylko dobre ułożenie welonu, ale i podanie chusteczki w razie potrzeby) oraz w trakcie wesela (czasem pomoc w korzystaniu z toalety).
- Opiekują się obrączkami (w niektórych przypadkach), a także prywatnymi rzeczami Pary Młodej (telefony, dokumenty itd.).
- Poświadczają o przysiędze złożonej między małżonkami. Podpisują dokumenty (koniecznie muszą mieć przy sobie dokumenty tożsamości).
- Pomagają przy odbieraniu prezentów od gości (warto tu przemyśleć cała logistykę, aby nie zostać zawalonym prezentami i wiedzieć co z nimi potem zrobić).
- Wskazują gościom właściwe miejsca na sali.
- Wznoszą toasty (zazwyczaj zaczyna świadek-mężczyzna).
- Dawniej, zabawiali gości rozmowami, zapraszali do tańca itd. Pilnowali, aby niczego na stołach nie brakowała (jeśli nie było to zadaniem starosty czy rodziców).
- Są łącznikiem między Parą Młodą a zespołem/fotografem/obsługą/itp.
- Pomagają gościom w ich problemach ("Gdzie znajduje się...", "Potrzebuję...", "O której..."?).
- Zachęcają gości do zabaw, wspólnych zdjęć ("koordynują" ich przebieg).
- Pomagają przy zabawach i oczepinach (i biorą w nich udział).
- Pięknie wyglądają na zdjęciach:)

- Opłacają usługodawców (czyt. Para Młoda szykuje koperty, świadkowie je rozdają).
- Są na każde zawołanie przez całe wesele.
- Koordynują transport powrotny/noclegi gości.

Mogą, a nie muszą
- Zorganizować niespodziankę dla Pary Młodej i/lub podziękowanie za to wyróżnienie :D 

Pomagają po weselu
- Pomagają w transporcie prezentów, strojów i dekoracji pozostałych po weselu.

- Pomagają w ewentualnym sprzątnięciu sali.

Co robią druhny i drużbowie?
Zdecydowanie muszą ładnie wyglądać na zdjęciach :D Są też idealnymi osobami do odciążenia świadków z części ich zadań.

Czy świadkowie muszą to wszystko robić?
Nie, jak wspomniałam na początku, to Para Młoda decyduje o tym czego od nich oczekuje. Może obowiązki rozdzielić między kilka osób (rodzice, rodzeństwo, przyjaciele), może zdecydowaną ich większość przekazać konsultantce ślubnej. A świadkowie... zawsze, czując się przytłoczeniu obowiązkami narzuconymi przez Parę Młodą, mogą poprosić o kogoś jeszcze do pomocy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz