środa, 9 listopada 2016

Wszystko co warto wiedzieć o podaniu tortu ;)

Tort, jeden z tradycyjnych elementów. Zazwyczaj ingerencja Par Młodych w ten temat kończy się na wyborze kształtu, dekoracji i smaku tortu, a… ja powoli zagłębiając się w tajniki ślubów i wesel odkrywam, że to dopiero początek. Uwierzcie, że mnie także zaskoczyło ile uwagi może wymagać zwykły tort ;)

Godzina podania
Która jest najlepsza? To zależy od Waszego podejścia i tego czym ma być tort. Formą deseru? Najlepiej podać go wcześniej, np. po pierwszym tańcu i pierwszym bloku tanecznym. Atrakcją z racami? Najlepiej, gdy jest już ciemno. Ma być zjedzony? Im wcześniej, tym lepiej. Idealnie, gdy nie jest to później niż o 22. A może jego podanie ma być oficjalnym zakończeniem wesela? To jedna z prostszych decyzji, które przed Wami ;)
Uprzedźcie obsługę, że tort powinien pojawić się na sali zgodnie z planem, ale koniecznie w chwili, gdy na sali jest obecna Para Młoda.

Podanie
Zauważyliście jak najczęściej tort pojawia się na sali? Wjeżdża na wózku. Bardziej lub mniej w stylu szpitalnym, z rączkami, które czasem kelnerzy zakryją obrusem, a czasem nie. Często w towarzystwie talerzy. Czy wygląda to estetycznie? Zdecydowanie nie. Dlatego, jeśli nie organizujecie bardzo dużego wesela, polecam rozważenie opcji wniesienia tortu przez kelnera (jeśli planujecie "wielkie wejście tortu") lub jego wwiezienie i ustawienie w odpowiednim miejscu (nie na wózku!) jeszcze bez uwagi publiczności. A talerze zawsze można ustawić w innymi miejscu lub schować pod ewentualnym stolikiem.

Dodatkowe atrakcje
Planujecie, aby na torcie paliły się race? Poproście obsługę o zapalenie ich w odpowiednim momencie, aby mogły we właściwym momencie (przy Parze Młodej) palić się wystarczająco długo.
Nie chcecie rac? Koniecznie o tym sale powiadomcie, bo może spotkać Was niespodzianka ;)
A może wolicie dodatkowe efekty świetlne lub dym?
Chcecie mieć wbity w tort cake topper, ustawioną na szczycie figurkę itp.? Poproście zaufaną osobę, aby chwilę przed wyjazdem tortu sprawdziła czy wszystko wygląda zgodnie z planem.

Piosenka
Serio. Ja osobiście o tym nawet nie pomyślałam, ale… normą jest, że wybiera się piosenkę do podania tortu. O słodyczach, słodkiej miłości lub życiu? Wg mnie najlepiej wybrać jakąś fajną i lubianą przez Was, bez sweet tekstów.

Zdjęcia
Wszystkie pary inwestujące w fotografa chcą mieć ładne zdjęcia, także z tortem. Jeśli macie już dobrze podany i wyglądający tort, to pozostaje kwestia ludzi, który do tego tortu będą się garnąć. Obsługi kelnerskiej, która gotowa do krojenia będzie stała za Waszymi plecami i gości, którzy zainteresowani do tortu podejdą ze swoimi telefonami. Fajnie (dla zdjęć i filmu!), gdyby ich nie było (pierwszych wcale, drugich w nadmiarze) ;)

Przebieg procedury krojenia ;)
Już dobrze się bawicie? Zastanówcie się czy chcecie (możecie nie chcieć) kroić tort i dla kogo? Tylko dla siebie? Także dla rodziców? Wyboru szerszych opcji nie polecam. Planujecie karmić się tortem? Chcecie jeść go sami (w ramach "widowiska") czy może już w towarzystwie części gości? A może macie kaprys, aby tort podawać gościom samodzielnie (nie polecam, lepiej i Wy czujcie się jak goście, wyjątek możecie zrobić jedynie dla rodziców)? Uprzedźcie o tym obsługę.

Chwilowo to wszystko. Choć prawdopodobnie o czymś jeszcze nie wiem ;)

2 komentarze:

  1. W procedurze krojenia można jeszcze ustalić czy kroi się (trzyma nóż podczas krojenia) razem czy osobno i jeśli my Państwo Młodzi nie kroimy ciasta dla gości to warto zadbać o to aby obsługa te pierwsze kawałki podała właśnie rodzicom :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wjeżdżający na ciemną salę tort oświetlony racami = obsługa/kelnerki na pierwszym planie filmowym:) Szkoda w tak ważnym momencie, ale trudno inaczej:) Z kolei wnoszenie może się sprawdzić przy formie mniejszego lub płaskiego tortu. Ostatnio namiętnie przeglądaliśmy galerie ze zdjęciami weselnych tortów, fajnym pomysłem są typu "włoskiego": płaski okrągły. Klasyczne i mniej typowe pomysły zapisaliśmy na pinterest'owej tablicy: http://pin.it/ohx-OIt

    OdpowiedzUsuń