środa, 16 lipca 2014

O czym rozmawiać przed ślubem, czyli nasz czas wolny

bridalmusings.com
Podobno po ślubie wiele się zmienia. Podobno zmiany zauważalne są nawet dla tych, którzy ze sobą mieszkali wiele lat. Mogę w to uwierzyć i wyobrazić sobie, że od kogoś kogo nazywamy "żoną" lub "mężem" oczekujemy czegoś innego, czegoś więcej. Czasem nawet w kwestii spraw, które do tej pory mieliśmy poukładane i dogadane. Kolejną z ważnych do omówienia kwestii jest... nasz czas wolny i to jak będziemy go spędzać :)

Dlaczego miałoby się coś zmienić? Bo może dopiero zaczynamy ze sobą mieszkać i nie możemy się sobą nacieszyć (lub jedno z nas nie może bardziej)? Bo inaczej zaczynamy definiować swoje role? Bo pojawiają się nowe obowiązku (dzieci, praca po godzinach i zbieranie na kredyt, urządzanie mieszkania)? Wszystko to wpływa na nasz czas wolny. 

Co lubimy i co chcemy robić w wolnym czasie?
Coś co możemy zauważyć już przed ślubem (więc obserwujcie). Jedni wolą spędzać czas w domu, na kanapie i z pilotem w ręku. Drudzy chcą wyjść z domu, pójść do kina, na spacer, na basen. Kolejni mogą mieć potrzebę wyjechania na weekend w góry, całodniowych wędrówek i nocowania w schroniskach. Każdy z nas ma swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu i jest on nie do (bezbolesnego) zmienienia.
O swoich obserwacjach i wyciągniętych z nich wnioskach porozmawiajcie. Jeśli coś Wam przeszkadza, to otwarcie o tym powiedzcie.
Czy wszystko co lubisz robić dostrzegła Twoja druga połówka? Jeśli nie, to o tym porozmawiajcie tym bardziej.
Jak będzie wyglądała Twoja aktywność, gdy zmieni się sytuacja (np. urodzi się dziecko, dojdzie dodatkowa praca)? Z czego możesz zrezygnować, a gdzie liczysz na wsparcie i pomoc partnera?

Oddzielnie, razem, a może 2w1?
Co zrobić, jeśli nasze oczekiwania co do wspólnego spędzania czasu nie będą identyczne. On uwielbiam kanapę, a ona nie usiedzi przez dzień w mieszkaniu? To właśnie temat, który koniecznie powinniście poruszyć.
Czy będziesz w stanie zrobić z mężem coś co on uwielbia, w zamian za to, że następnym razem wspólnie spędzicie weekend wg Twojego planu? Będziesz w stanie pojechać z nim/nią na wycieczkę w zamian za to, że w kolejny weekend zrealizujecie plan drugiej osoby na filmowy maraton w domu?
Czy jesteś w stanie puścić ją/jego na samotną lub w towarzystwie znajomych wyprawę? Czy nie będzie Ci to przeszkadzać? A jeśli będzie, to co oboje możecie zrobić, aby rozwiązać problem jak najmniej boleśnie i satysfakcjonująco dla obu stron?
Z czego jesteś w stanie zrezygnować, a czego nie odpuścisz nigdy?
Ile czasu każde z Was potrzebuje spędzać razem?

Relacje z przyjaciółmi.
Po ślubie zmienia się (niestety) również Wasza relacja z przyjaciółmi. Być może będziecie mieli dla nich mniej czasu, coraz częściej na spotkaniach towarzyskich będziecie pojawiali się z druga połówką, zmianom ulegną Wasze tematy i priorytety.
Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że przyjaciele i znajomi są ważni w życiu człowieka, także tego dorosłego. To grupa ludzi, którą wybieracie sami i z którą chcecie utrzymywać znajomość, a więc trzeba o nich dbać. Dlatego warto wcześniej z partnerem omówić to jak wyobrażacie sobie Wasze relacje z nimi.
Czy znasz i lubisz przyjaciół partnera?
Czy czujesz się swobodnie w towarzystwie przyjaciół partnera?
Czy nie dzielą się oni na grupy: jego, Twoi, wspólni?
Co przyjaciele sądzą o Waszym związku? Czy lubią Twojego partnera?
Jak często potrzebujesz spotykać się z przyjaciółmi?
Gdzie chcesz to robić (w Waszym domu, w klubie, u znajomych)?
Z kim wolisz dzielić swoje sekrety: z partnerem czy z którymś z przyjaciół?

Czas wolny związany jest nie tylko z naszymi zainteresowaniami i spotykanymi ludźmi. To ilość czasu jaką spędzacie poza domem, a także dodatkowe koszty finansowe z którymi musicie się liczyć i je akceptować. Jak zawsze napiszę Wam, że prawie w każdym temacie można dojść do porozumienia. Wystarczy chcieć :) i pamiętać, że najważniejsza jest równowaga: między pracą, czasem, który poświęcacie dla samych siebie i czasem, który spędzacie razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz