piątek, 12 grudnia 2014

Pieniądze, czyli o czym rozmawiać przed ślubem

Ludzie wyjątkowo nie lubią rozmawiać o pieniądzach, a gdy już takie rozmowy prowadzą, to rzadko są w 100% szczere. Wstydzimy się, boimy, jest nam głupio? Pieniądze są też jednym z najczęstszych (o ile nie najczęstszym) powodem kłótni małżeństw. Dlatego warto i trzeba o nich rozmawiać: już teraz, przed ślubem.
 
Rozmowy o pieniądzach są nieuniknione, dlatego warto zacząć ich praktykowanie jak najwcześniej. Po ślubie zazwyczaj i tak będzie trudniej, więc wstępny trening powinien pomóc Wam wypracować sobie jak najdogodniejsze sposoby rozmowy.

Rozmawiacie o wydatkach? Potraficie to robić? Z czym jest Wam trudno i czego w takich rozmowach oczekujecie od partnera? To podstawowe pytania na które powinniście sobie odpowiedzieć na samym początku. Potem będzie trudniej ;)

Jakie tematy w tym zakresie koniecznie warto poruszyć?

1. Wasze zawodowe plany i oczekiwania finansowe. Warto znać zarobki partnera, możliwości awansu i rozwoju w branży. Co w sytuacji, gdy jedno z Was straci pracę/nie będzie mogło pracować? Czy jesteście i otwarci na zmianę miejsc pracy, a co za tym idzie: czasem miejsca zamieszkania?

2. Konto. Po ślubie planujecie mieć jedno konto wspólne, osobne konta, a może połączenie tych dwóch opcji? Jeśli posiadacie osobne konta, to jak często potrzebujecie rozmawiać o pieniądzach?
Osobiście polecam takie, podsumowujące, rozmowy prowadzić raz na kilka miesięcy. Często takie tematy dopadają ludzi przy większych wydatkach i nie da się ich uniknąć.

3. Zarządzanie pieniędzmi. Kto zajmuje się wydatkami (rachunki, artykuły pierwszej potrzeby, większe zakupy)? Jak będziecie się nimi dzielić? No co wydajecie najwięcej i co jest dla Was ważne? Wasz stosunek do prezentów i podarunków w rodzinie (na małe i duże imprezy).

4. Stosunek do pieniędzy. Wolicie oszczędzać czy wydawać? Jeśli odkładacie na konkretny cel lub wydajcie na większe przyjemności, to na jakie? Czy oboje preferujecie te same?

5. Finansowe zobowiązania. Koniecznie porozmawiajcie o ewentualnych długach, kredytach, alimentach i innych stałych wydatkach jakie posiadacie.

6. Pożyczanie. Czy pożyczacie pieniądze rodzinie, przyjaciołom? A może pożyczacie od nich? Jaki jest Wasz stosunek do przyjmowania finansowego wsparcia do rodziny?

7. Ryzyko. Czy macie skłonności do ryzyka, ewentualnie hazardu?

8. Intercyza. Jaki jest Wasz stosunek do niej? Czy widzicie konieczność jej podpisywania? Czy w Waszej sytuacji byłaby ona wskazana (np. działalność gospodarcza jednej z osób)?

O czym jeszcze z kategorii "pieniądze" warto porozmawiać?

3 komentarze:

  1. My ustaliliśmy, że będziemy mieć wspólne konto, z którego opłacać będziemy wspólne wydatki, a prócz tego każde z nas będzie mieć własne konto, na wydatki. Uczymy się na cudzych związkach, zauważyliśmy, że dobrze jest mieć podział pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja dodałabym: na co przeznaczymy pieniądze zebrane na ślubie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas są dwa konta ale kasa wspólna. Jak dotąd nie było z tego powodu żadnych nieporozumień i mam nadzieję, że tak zostanie :)

    OdpowiedzUsuń