wtorek, 13 czerwca 2017

Jak wybrać świadkową?

Raquel Benito, Hello May
Z pozoru odpowiedź na pytanie zadane w temacie wydaje się banalna. "No jak to jak, normalnie.". Dla niektórych oczywistym jest, że świadkową zostanie najbliższa osoba, czasem taka, która gdzieś podświadomie wybrana została na długo przed tym jak na drodze Panny Młodej pojawił się jej wybranek. Nie zawsze jednak jest tak prosto i nie zawsze najbliższa osoba może okazać się najwłaściwszą.

Formalnie. Kim ta osoba musi, a kim nie musi, być?
To podstawa, którą już na samym początku musimy sobie wyjaśnić :) 
Niezależnie od rodzaju ślubu świadek musi być osobą: 
1) pełnoletnią (ma mieć pełną zdolność do czynności prawnych), 
2) zdrową psychicznie (czyli taką, która jest zdolna stwierdzić zawarcie małżeństwa i dać o tym wiarygodne świadectwo).
Jeśli świadek nie mówi to polsku, to konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego na ślubie.
Wszystkie inne wymagania są podyktowane tradycjami, zwyczajami, czasem kaprysami lub "dobrą wola" sugerujących wybory.
Świadek może być dowolnej płci (możecie mieć dwóch mężczyzn, dwie kobiety, albo Ty świadka, a Pan Młody świadkową - każda kombinacja jest dozwolona), dowolnego wyznania (a to oznacza, że wcale nie ma obowiązku przystąpienia do spowiedzi i komunii), dowolnego stanu cywilnego (to nie musi być panna czy kawaler; może to być małżeństwo; ciąża też w niczym nie przeszkadza), dowolnej relacji z Wami (to nie musi być rodzina).
A co jeśli... wymarzyłaś sobie na świadkową niepełnoletnią siostrę? Dokumenty cywilne może podpisać tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. Ale... siostra czy inna niepełnoletnia osoba może być świadkową, która obok Was usiądzie (i w kościele i w USC), będzie pełniła rolę świadka, będzie Waszym wsparciem i tym numerem 2 przez cały okres przygotowań, ślubu i wesela, a jedyną czynnością w której wyręczy ją osoba pełnoletnia będzie złożenie podpisu (i formalnie - osoba podpisana będzie Waszym świadkiem, widocznym tylko przy podpisaniu dokumentów).

Jak najlepiej wybrać świadkową? 
Jakie podstawowe wymogi powinna spełnić kandydatka na to stanowisko? (tak, wiem, ale to brzmi tak zabawnie :D).
W odpowiedzi na to najważniejsze, po "Tak, zostanę Twoją żoną", pytanie powinno pomóc Ci odpowiedzenie na kilka prostszych pytań.

1. Czego od tej osoby oczekujesz?
Pisałam kiedyś o obowiązkach świadków i o tym, że to jak będą one wyglądały zależy od oczekiwań Panny Młodej i jej ustaleń ze świadkową. Panna Młoda może oczekiwać jedynie obecności w w dniu ślubu i złożenia podpisu na dokumentach, a może mieć cały szereg innych potrzeb, w spełnieniu których nie ma jej kto pomóc i zadania te delegowane są na świadkową.
Jakie masz oczekiwania od swojej potencjalnej świadkowej? Czy myślisz, że z każdym z nich Twoja wybranka sobie poradzi?

2. Czy jest to dla Ciebie bliska osoba?
Taka, przed którą nie będziesz wstydziła biegać w bieliźnie w dniu ślubu, z której opiniami i zdaniem się liczysz i która potrafi być z Tobą szczera, która zawsze dobrze Tobie (i Twojemu wybrankowi) życzy, do której możesz wpaść o północy z butelką wina, aby obgadać wszystko co w związku ze ślubem i weselem Cię dręczy, stresuje i przeraża.

3. Czy ta osoba dystonuje wystarczającą ilością czasu, aby Ci pomóc (patrz punkt 1 i Twoja prywatna lista zadań dla świadkowej)?
Jeśli lista Twoich oczekiwań jest króciutka - prawdopodobnie każdy sobie z nią poradzi. Jeśli jednak Twoje oczekiwania są duże, to... czy wybrana osoba będzie miała na nie czas?
Jak wygląda jej sytuacja osobista? Czy ma partnera, dzieci? Czy ma rodzinę, która wymaga jej czasu i uwagi? Czy się uczy, studiuje, a może przygotowuje do ważnego egzaminu? Czy pracuje, w jakich godzinach i jak wygląda jej dyspozycyjność po pracy i w weekendy? Jakie ma plany na najbliższe miesiace i czy jej cele nie będą kolidowały z Twoimi?

4. Jak daleko od siebie mieszkacie?
Czy dojazdy na spotkania nie będą stanowiły dla niej problemu? Czy będą wystarczająco regularne? Czy nie będą zbyt czasochłonne i obciążające finansowo?

5. Czy ma cechy "idealnej świadkowej"?
Jest dobrze zorganizowana? Czy wywiązuje się z powierzonych jej zadań i jest terminowa?
Jest otwarta, lubi ludzi i nie będzie miała problemu z byciem łącznikiem między Wami a usługodawcami czy gośćmi?

Decyzja podjęta?
To teraz przed Tobą najfajniejsze. Poinformuj szczęśliwą wybrankę o swojej decyzji.
Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej :)

A jak wybrać świadka?
Identycznie :)

4 komentarze:

  1. Fajny wpis, bardzo przydatny ale niestety czasem brakuje nam osoby która odpowiada tym cechą i co wtedy ??

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy wpis :) Przede mną będzie jeszcze wybór świadkowej, ale nie wiem na kogo się zdecydować... Przyjaciółkę, która mieszka blisko 300km ode mnie, czy tę, którą mam w pobliżu, dosłownie jedną miejscowość stąd. To będzie trudny wybór.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na świadkową wybrałam bliską kumpelę, znamy sie z 10 lat i mimo, ze w wiekszosci na odległość (teraz dalszą, bo wyprowadziła się do UK), to potrafiła pomagac mi w szukaniu sukni itp i przede wszystkim wszystkim mówię (w zasadzie piszę :P) jej o wszystkim, nie bojąc sie zbędnych bezsensownych komentarzy. Nie mam wielkich wymagań, chciałabym zeby w ostatnich dniach przed ślubem, jak już przyjedzie do mnie, coś tam pomogła, a tak to niech tylko będzie. Ale doszło do absurdalnej sytuacji, kiedy to inna kumpela się na mnie prawie pogniewała, ze jej nie wziełam i z tego co wiem, to troche utrudnia mojej Świadkowej, organizacje panieńskiego. Troche sytuacja jak z przedszkola, ale moze jakoś to bedzie. Musze wyłączyc mój wieczny tryb "żeby wszyscy byli zadowoleni" ;)

    OdpowiedzUsuń