poniedziałek, 30 stycznia 2017

Organizujesz wieczór panieński? Po-myśl!

hellotwiggs
Jesteś organizatorką wieczoru panieńskiego? Niezależnie od tego kim jesteś - przyszłą Panną Młoda, świadkową, specjalistą ds. organizacji, czy masz rewelacyjny pomysł czy kompletną dziurę w głowie, zanim zaczniesz, powinnaś pomyśleć o kilku podstawowych aspektach, które ułatwią Ci lepsze "ogarniecie" całego przedsięwzięcia - lepsze dla Ciebie i dla reszty kobiet, które spędzą z Tobą ten wieczór :)

Ulubieni ludzie, czyli lista gości
Bez ludzi, nie ma zabawy, niezależnie od tego ile osób planujecie z Panną Młodą zaprosić do wspólnego świętowania. Pierwszym krokiem w harmonogramie przygotowań do wieczoru panieńskiego powinno być więc stworzenie listy gości i skonsultowanie jej z Panną Młodą, albo jeszcze prościej: poproszenie jej o stworzenie takiej listy z nazwiskami i namiarami na jej członków (numer telefonu i email, potem wystarczy założyć grupę na fb i wszystkie możecie omawiać organizację w prosty i szybki sposób).
Brakuje Wam chętnych do zabawy? Panna Młoda nie ma koleżanek? Może woli skromniejsze grono zaproszonych? Może wystarczą jej trzy przyjaciółki, a może tylko Ty? Albo... chciałaby ten wieczór spędzić z ważnymi dla niej kobietami z rodziny - siostrą, mamą, babcią, ... teściową? ;)
Miłym gestem jest wręczenie specjalnego zaproszenia Pannie Młodej, a także wszystkim zaproszonym (to nie musi kosztować, jeśli jest Was kilka, to z pewnością któraś zna kogoś kto może Wam w tym od strony graficznej pomóc).

Budżet, czyli... demokracja czasem boli ;)
Nigdy nie ustalaj budżetu sama. Przyznam, że z przerażeniem słucham o kwotach jakie czasem organizatorka próbuje narzucić pozostałym dziewczynom. Pamiętaj, że Twoją podstawą są ludzie i to do nich masz dostosować budżet, nie odwrotnie. Najprostszym rozwiązaniem jest zapytanie dziewczyn o kwotę jaką są w stanie przeznaczyć na imprezę, a potem wyliczenie średniej (z ludzkim podejściem i możliwością tworzenia wyjątków).
Znajomość budżetu ułatwi... nie, umożliwi Ci rozpoczęcie planowania wieczoru i dostosowanie go do wspólnych możliwości finansowych.

Data
Najlepiej pasująca wszystkim, na czele z Panną Młodą. I koniecznie nie bezpośrednio przed ślubem, najlepiej od 4 do 1 tygodnia.

Gust narzeczonej
Jeśli organizujesz jej wieczór panieński, to musisz ją dobrze znać. Możesz ją zapytać o oczekiwania czy listę rzeczy zakazanych. Albo... przeprowadzić z pozostałymi dziewczynami burzę mózgów. Zastanawiać się jaka Wasza Panna Młoda jest, co lubi, jak spędza wolny czas, co sprawia jej frajdę. Nie musicie silić się na najmodniejsze atrakcje - zorganizujcie jej wieczór, jaki sama sobie by zorganizowała.

Miejsce, stroje, dekoracje
Wybór miejsca jest kluczowy dla budżetu, ponieważ może pochłonąć jego znaczną część. Więc... zostajecie w swoim mieście, jedziecie na działkę, wynajmujecie małą salę, przenosicie się do mieszkania jednej z Was? A może wyjeżdżacie? Pod namiot, do SPA, do domku nad jeziorem, do hotelu w dużym mieście?
Macie miejsce. Zadbajcie o jego wyjątkowość. Zacznijcie od ustalenia motywu przewodniego imprezy. Zadbajcie o dekoracje i dodatki realizujące ten motyw, akcesoria (np. do gier), stroje (jeśli Wasza Panna Młoda ma "takie poczucie humoru", to możecie wręczyć jej welon lub koszulkę Panny Młodej np. z napisem "I Can't Keep Calm! I'm The Bride"), jedzenie i picie (związane z motywem przewodnim + tort i szampan?).
 
Pamiątka
Niech ten wieczór nie zostanie tylko we wspomnieniach (chyba, że tego nie chcecie? ;)). Panna Młoda powinna mieć po nim jakaś pamiątkę w postaci prezentu (może... słoik z dobrymi radami od Was?) lub np. wspólnej sesji zdjęciowej (to jest mój ulubiony pomysł na prezent, dla Was wszystkich).

Gry i zabaw, czyli pomysł na spędzenie czasu wolnego
W opisie tego punktu będą beznadziejna, bo nie lubię "typowych" gier na takie imprezy. Możecie jednak wykorzystać gry plenerowe, poszperać w poradnikach trenerów z grami zespołowymi i integracyjnymi, zaplanować... miłe spędzenie czasu. Pole dance, kurs gotowania, wizyta stylistki? Wycieczka w góry, piknik, granie w planszówki, wspólne wyjście na koncert... Coś co ONA lubi robić :)

Atrakcja dla wszystkich
Kolejnym grzechem organizatorek jest... planowanie atrakcji jedynie dla Panny Młodej lub dla niej i świadkowej ;) Dwie dziewczyny siedzą w SPA, a pozostałe wegetują w hotelu. Nie brzmi to dobrze, prawda? SPA jest świetnym pomysłem, ale w dwóch przypadkach: 1) gdy jest Prezentem dla Panny Młodej, do wykorzystania w innym terminie, 2) idą do niego wszystkie dziewczyny :) Czy opcja numer 2 nie jest za droga? Jest droga, ale, podobnie jak wyjazdy i wycieczki, jest formą relaksu i fajnego spędzenia czasu dla wszystkich uczestniczek.
Podobne podejście rekomenduję dla wszystkich wymyślonych przez Was punktów wieczoru, dnia czy weekendu. Zadbajcie o to, aby każda z dziewczyn znalazła w tym dniu coś dla siebie i nie czuła się niekomfortowo.
Czy striptizer to dobry pomysł na wieczór panieński w kontekście tego punktu? Zapytajcie wszystkie uczestniczki. Wbrew pozorom nie tylko Pannie Młodej, ale i jej koleżankom, taka zabawa może kłócić się z ich definicją wierności czy wiarą. A chyba nie warto dla jednej atrakcji skreślać z listy gości przyjaciółkę Panny Młodej czy inną bliską jej kobietę o zupełnie innym spojrzeniu na tę kwestię?

O czym przed wieczorem powinna wiedzieć Panna Młoda?
Kiedy, o której, jak ubrana i gdzie ma się pojawić lub czekać na odbiór. Ewentualnie czy powinna zabrać ze sobą rzeczy na noc i dzień po. To wystarczy :)

1 komentarz:

  1. Przydatny wpis :) Organizowałam w swoim życiu już parę panieńskich i wiem, że najważniejsza jest panna młoda i jej potrzeby :)

    OdpowiedzUsuń