wtorek, 26 stycznia 2016

Im bardziej nie wypada, tym bardziej tego chcę - o oczekiwaniach Pary Młodej od gości

Onelove Photography / chicvintagebrides
Dla kogo jest wesele? Dla Pary Młodej czy dla gości? Jeśli wychodzicie z założenia, że dla tych drugich, to...czy można wobec nich mieć jakieś oczekiwania? Czego oczekiwać? I czy to w ogóle grzecznie?

Coraz częściej Para Młoda, jako organizator, który robi dla gości wszystko dbając o ich komfort i dobrą zabawę, ma ochotę czegoś od nich oczekiwać. 
Bardzo chce, ale się waha. Bo to niegrzecznie, bo to nie wypada - ani napisać, ani powiedzieć bo... chcac słuchać autorytetów w dziedzinie savoir vivre, to taka jest prawda i nie da się z tym kłócić. 
Czasy w których od gości oczekiwało się "przyjdź, tańcz i pij" minęły. Gość idealny to taki, który bawi się korzystajac z każdej atrakcji, nie przesadza z alkoholem, potrafi się zachować i... jest otwarty na nowości, także w sprawie oczekiwań od niego. Jakie?

Drogi Gościu, zapraszam się na wesele, baw się wyśmienicie, i/ale...

Załóż strój w temacie przewodnim!
Z pewnością widziałeś na pinterescie całą masę zdjęć pięknie ubranych gości weselnych, nie tylko wąskiego grona druhen czy przyjaciół Pary Młodej. Wszystkich obecnych na przyjęciu. Nie ubranych identycznie, w suknie o takich samym kroju i kolorze, ale w ubraniach opartych na jednej palecie kolorystycznej lub w temacie przewodnim wesela. To tak pięknie wygląda, że... dlaczego o tym nie marzyć? Załóż tę sukienkę dla mnie i pokażmy światu, że jesteśmy zgraną rodziną ;)

Kup mi wino zamiast kwiatów!

Prawda, że nie robi to na gościach weselnych większego wrażenia? Przywykli do tego, że coraz więcej par woli otoczyć się kwiatami na sali weselnej, a do domu zabrać trwalsze upominki. To praktyczne, a jednocześnie, w przypadku ogólniejszych próśb, pozwalające gościom wykazać się kreatywnością :)
A może inaczej... Chcesz mi pomóc pomagać innym? Organizacji, którą znam, której problemy mnie poruszają i której sama prywatnie pomagam, więc... prosząc Cię dziś o pomoc wiem co robię, możesz mi zaufać :)

Skorzystaj z listy prezentów!
Nikt nigdy nie chciał dostawać dwóch żelazek i trzech kompletów pościeli z okazji ślubu. Ku uciesze Par Młodych ktoś wymyślił, że można stworzyć listy prezentów, które Parze Młodej zaoszczędzą nieotrzebnych upominków, a gościom kłopotu zwiazanego z ich wyborem. I super!
Skorzystaj z listy prezentów. Tak, Ty. Ty, który chcesz nam coś kupić, bo koperta wydaje Ci się nieelegancka. Ty, który nie masz pomysłu na prezent lub od miesiąca zastanawiasz się co będzie ładne, praktyczne i wyjątkowo nas ucieszy. Tu masz odpowiedź.
Masz genialny pomysł i lista Cię ogranicza? Kochany, to nie jest lista dla Ciebie, zachwyć nas swoim pomysłem ;)

Nie zabieraj swoich dzieci!
Wesele to zabawa dla dorosłych, z przypadkowymi seksualnymi podtekstami, z alkoholem, którego picia nie powinny oglądać Twoje maluchy. A tak właściwie.... zrób to dla siebie, aby móc się z nami bawić na całego, bez żadnych zobowiązań i przerywników w postaci "tato, siusiu", "mamo, spać" :)
[A ja przy okazji zaoszczędzę na zatrudnianiu animatorów, organizowaniu kącika z kinderbalem i wynajmie pokoju w którym po 22 musiałyby zasnąć Twoje pociechy ;)]

Nie rób zdjęć!

Proszę, schowaj swój stary aparat i kiepski telefon do kieszeni. Nie chcę, abyś robił mi zdjęcia. Solidnie płacę za to profesjonalnemu fotografowi i na jego zdjęciach chcę widzieć uśmiechnięte twarze gości, a nie telefony, tablety i aparaty. Chcę, abyś mógł w odpowiednim momencie wycierać chusteczką łzy, klaskać po przysiędze i/lub pierwszym pocałunku, na 100% uczestniczyć w wydarzeniu i przeżywać z nami każdą jego chwilę.
I nic się nie martw -  zrobię sobie z Tobą zdjęcie i razem z pozostałymi fotografiami trafi ono do Ciebie w odpowiednim czasie. 
[A fotograf... będzie wniebowizięty, bo nikt nie będzie mu utrudniał pracy ;)]

To co teraz? Prosić czy nie prosić? Wpisywać w zaproszenie lub mówić na spotkaniu w cztery oczy? Jak zrobić z tego prośbę, a nie regulamin wejścia na imprezę masową?
Odpowiedź jest prosta. Jeśli chcesz, to poproś. Zaproszenie ma ograniczoną pojemność i nie przyjmie wszystkich Waszych próśb. Wedłu mnie najlepsza jest rozmowa, grzeczne wytłumaczenie dlaczego nam na czymś zależy i co gość z tego, że do prośby sie zastosuje, będzie miał :)

1 komentarz:

  1. My jako studenci napisaliśmy wierszyk z propozycją prezentu w formie "tego co szeleści i się łatwo w portfel mieści" z alternatywą losu lub zdrapki. W każdym razie nie chcieliśmy kwiatów, wina, czy innych prezentów, bo wiedzieliśmy, że czeka nas jeszcze trochę życia studenckiego, życia w kawalerce :) Nie żałujemy, goście wywiązali się z zadania wyśmienicie ;)

    OdpowiedzUsuń