poniedziałek, 16 października 2017

Kilka praktycznych informacji o wejściu, wyjściu i zachowaniu w kościele

StockSnap
To nie będzie wpis o tym jak zachować się w kościele, jak wejść i wyjść, aby wszystko było zgodne z zasadami kościelnego savoir vivre. To, dla biorących śluby kościelne, powinno być oczywiste lub dokładnie omówione z księdzem. Ja napiszę Wam o tym co sama myślę, z czym wśród Waszych pytań się spotykam i co wyciągnęłam z rozmów z fotografami. Będzie więc o tym jak się zachować, aby goście poczuli się docenieni i aby mieć ładny ślub na zdjęciach :)

Kilka praktycznych informacji o wejściu, wyjściu i zachowaniu w kościele

Wejście do kościoła
0. Pamiętajcie o odpowiednich zasadach ubioru. Zakrytych ramionach, dekolcie i sukienkach odpowiedniej długości.
1. Goście na Parę Młodą powinni czekać w kościele, nie przed.
Do kierowania i informowania gośćmi możecie oddelegować świadków lub swoje rodzeństwo.
2. Wchodząc do kościoła i kierując się w stronę ołtarza pamiętajcie o patrzeniu wszędzie, byle nie pod nogi i nie na sufit. A jest gdzie patrzeć, bo możecie zerkać na ołtarz, na narzeczonego, na gości.
3. Jeśli do kościoła wprowadza Was ksiądz, dzieci niosące obrączki, druhny itp., postarajcie się iść kilka większych kroków za nimi. Tak, aby goście i fotograf/filmowiec mogli Was podziwiać :)
4. Jak ogarnąć prowadzenie przez tatę, przywitanie z narzeczonym i odsłanianie twarzy z welonu?
Np. tak: Dochodząc do Pana Młodego ojciec całuje w rękę córkę, podaje swoją dłoń Panu Młodemu, następnie podaje mu rękę córki. Ten całuje ją w rękę, odsłania jej twarz (ewentualnie welon może zostać opuszczony do momentu złożenia przysięgi) i razem dochodzą do ołtarza.

Msza
1. Świadków usadźcie nie bezpośrednio za Wami, ale po Waszych bokach lub w pierwszej ławce. Niech Was nie zasłaniają.
2. Poproście rodziców, aby usiedli we wspólnej, pierwszej ławce. Pozostałych gości też zachęćcie do zajmowania miejsc jak najbliżej ołtarza. 
Fajnym pomysłem jest, podobnie jak na weselu, przypisanie miejsc najbliższej rodzinie.
3. Bukiet jest nie tylko fajnym gadżetem do zdjęć, ale także w stresujących chwilach pozwala zająć ręce. Są jednak momenty w których bukiet najlepiej zostawić na klęczniku, krześle lub przekazać świadkowej.
4. Podczas mszy patrzcie na siebie, uśmiechajcie się, trzymajcie za ręce.
5. Podczas przysięgi patrzcie na siebie, nie na księdza. To nie jemu ślubujecie.
6. Punkt ekstremalny. Jeśli uda się Wam przy zakładaniu obrączki podtrzymywać prawą dłoń partnera, a obrączkę trzymać w dwóch palcach, to... będzie ją lepiej widać na zdjęciach :))) 

Wyjście z kościoła
1. Po skończonej ceremonii ksiądz najczęściej podchodzi do pary młodej, aby złożyć gratulacje. Następnie po krótkiej modlitwie możecie ruszyć do wyjścia lub do bocznej nawy (zostawić bukiet), a potem nawą główną w kierunku wyjścia.
2. Zastosujcie punkt nr 2 dotyczący wejścia :)
3. Kto powinien wyjść z kościoła pierwszy, Para Młoda czy goście? W wersji dopracowanej i perfekcyjnej para nie powinna wychodzić ani razem z gośćmi, ani przez pusty kościół. Powinna wychodząc móc ich obserwować, pozdrawiać, wymieniać uśmiechy. To przecież pierwszy moment, gdy para ma okazję zobaczyć wszystkich zaproszonych i cieszyć się ich obecnością. Następnymi osobami, które powinny wyjść za parą są świadkowie i rodzice, potem reszta gości.
Jak połączyć to z sypaniem konfetti i obecnością gości w drzwiach wyjściowych? Jedyną opcją jest pod koniec drogi skręcenie w bok (w nawę boczną, pod chór), zatrzymanie się na chwilę (na modlitwę? na obejrzenie obrączek? uśmiechy radości wymieniane ze sobą?), czekając aż goście opuszczą kościół.

Na zachętę, moje ulubione wyjście (to tempo, te uśmiechy do gości, ten pocałunek na koniec... i proszę się nie czepiać, że niespontaniczne ;)):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz